انواع کنتورهای آب

/ اکتبر 29, 2019 / بدون دیدگاه / در کنتور - آموزشی / توسط

انواع کنتورهای آب

 

كنتورهای مكانیكی

یكی از متداولترین انواع کنتورهای آب و گاز برای اندازه‌گیری مستقیم حجم آب و گاز مصرفی و محصول عمده شركت‌های بزرگ كنتور ساز دنیا كنتورهای مكانیكی می‌باشد. در این كنتورها از یك جزء تشخیص دهنده جریان نظیر پروانه یا پیستون متحرك استفاده می‌گردد كه میزان حركت و جابجایی آن متناسب و متأثر از حركت سیال بوده و با انتقال حركت از این قطعه و از طریق محور مركزی به شمارنده، میزان حجم آب و گاز عبوری اندازه‌گیری و ثبت می‌شود. انتقال حركت پروانه و یا پیستون به شمارنده هم بصورت چرخ دنده‌‌ای (نوع گیربكسی) و هم بصورت تلفیقی از درگیری دو آهن‌ربای دائمی و تعدادی چرخ دنده (نوع مغناطیسی) امكان‌پذیر است.

انواع کنتورهای آب

در كنتورهای نوع گیربكسی چنانچه كلیه قطعات داخلی، با آب در تماس می باشند. اگر به جز بخش شمارنده بقیه قطعات با آب در تماس بوده نوع نیمه خشك و اگر فقط پروانه با آب در تماس باشد (مانند كنتورهای مغناطیسی) نوع خشك نامگذاری می‌شوند.

انواع کنتورهای آب

كنتورهای مكانیكی نوع سرعتی

در كنتورهای سرعتی که یکی دیگر از انواع کنتورهای آب ، جزء تشخیص دهنده جریان، توربین یا پروانه‌ای است كه در مسیر آب قرار گرفته و توسط نیروی ناشی از حركت آ بطور آزادانه دوران می‌كند بواسطه حركت پروانه، حجم آب عبوری از كنتور اندازه‌گیری می‌شود. طراحی پروانه و محفظه مربوطه به گونه‌ای است كه بین چرخش پروانه و سرعت جریان سیال تناسب مستقیم برقرار می‌گردد. در این كنتورها چنانچه محور توربین در امتداد مسیر جریان سیال قرار گیرد كنتور را توربین افقی و اگر محور مذكور بر مسیر جریان سیال عمود باشد كنتور را توربین عمودی می‌نامند. كنتورهای توربین افقی معمولا در سایزهای بالا (حجیم) و نوع توربین عمودی در سایزهای پایین (كنتورهای خانگی) بكار گرفته می‌شود.

انواع کنتورهای آب

از معایب کنتورهای مکانیکی می توان موارد زیر را نام برد:

 1. دقت پایین
 2. عمر مفید بسیار پایین بخاطر وجود قطعات مکانیکی
 3. افت فشار بالا بخاطر مسیر L شکل
 4. عدم قابلیت در هوشمندسازی
 5. رنج کم (100/120/160)
 6. رسوبگیری شدید
 7. حساسیت بالا در مقابل تغییرات آب و هوایی
 8. قابلیت بالای دستکاری

کنتورهای مغناطیسی

مزیت كنتورهای مغناطیسی نسبت به كنتورهای گیربكسی كاهش میزان تماس قطعات داخلی با آب و گاز، رسوب املاح موجود در آن و در نتیجه جلوگیری از خرابی كنتور در اثر گیركردن قطعات داخلی می‌باشد. اما مواردی نظیر تأثیر میادین مغناطیسی خارجی روی عملكرد كنتور، بروز پدیده قطع اتصال درآهن‌رباهای دائمی و یا جذب براده‌های فلزی احتمالی موجود در آب، از معایب این نوع كنتورها است. بسیاری از شركت‌های معتبر كنتورسازی با طراحی اصولی و تعبیه حلقه ضد مغناطیس و استفاده از آهن‌رباهای دائمی مناسب و دقیق اشكالات مذكور را در محصولات تولیدی خود مرتفع نموده‌اند. ولی به دلایل فنی امکان ساخت کنتورهای الکترومغناطیسی در سایزهای خانگی وجود ندارد. 

انواع کنتورهای آب

از معایب کنتورهای مغناطیسی می توان موارد زیر را نام برد:

 1. نیاز به برق
 2. نصب دشوار
 3. عدم داشتن کنتور در سایز خانگی
 4. تاثیر محیط مغناطیسی خارجی
 5. گران بودن
 6. عدم بهرگیری از تکنولوژی اینترنت اشیاء (پایش مداوم)

کنتورهای آلتراسونیک

این کنتورهای آخرین نسل کنتورهای آب و گاز هستند که در سطح جهان استفاده می شوند. دقت این کنتورها نسبت به کنتورهای سنتی بسیار بالاتر است بطوری که این کنتورها قادرند جریان های بسیار کم فشار سیال را تا آخرین قطره اندازه گیری نمایند. این کنتورها فاقد قطعات مکانیکی هستند و به همین دلیل پایداری طولانی مدت تر و اندازه گیری دقیق تری نسبت به کنتورهای کنونی دارند، همچنین به دلیل بهرگیری از امواج صوتی هیچ تاثیری بر سیال و محیط پیرامونی خود نمی گذارد از مزیت های دیگر این کنتورها عدم نیاز به برق مستقیم می باشد که سبب می شود و این کنتورها در دو نوع خانگی و حجمی تولید می شوند. این کنتورها دارای مزیت زیر می باشند:

دقت بالا و رنج بالا : بهرگیری از تکنولوژی پیشرفته التراسونیک ، دقت زیر 2 درصد و رنج (250/400/800)

طول عمر بالا : باتری ۵ ساله و عدم وجود قسمت های مستهلک شونده مکانیکی

عدم ایجاد افت فشار : به دلیل عدم وجود مکانیسم مکانیکی

نصب آسان : قابل نصب در جهات افقی و یا عمودی

عملکرد قدرتمند : نمایشگر دیجیتال , اعلان و ثبت خطا و تشخیص دستکاری

بستر ارتباطی نوین : سیستم نوین , ارسال اطلاعات به صورت بی سیم LoRa , NB-IoT و اینترنت اشیاء

تعمیر و نگهداری آسان : طراحی جعبه به صورتی که امکان تعویض باتری به آسانی فراهم شود

شخصی سازی: قابلیت تعبیه دکمه ریست شونده، سنسور فشار، سنسور دما، اتصال به شیر قطع و…

سایز: قابل تولید در سایز خانگی، حجمی و کشاورزی

انواع کنتورهای آب

Related Posts

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.