ردپای آب

/ نوامبر 13, 2018 / بدون دیدگاه / در آب / توسط

ردپای آب

نگاهی به مصرف آب در زندگی روزانه

سرانه مصرف آب در یک روز یا یک سال چه مقدرا می باشد؟

برای محاسبه این عدد، علاوه بر مصرف آب در زندگی روزمره (آشامیدن، نظافت، پخت‌و‌پز، شست‌و‌شو و…) باید مصارف دیگر را هم در نظر گرفت، مثل آب مورد نیاز برای صنایع فولادسازی، تولید محصولات کشاورزی و حتی ارسال یک بسته از طریق پست!

ردپای آب مقدار آب مصرف شده برای تولید هر محصول یا ارائه خدمتی را در زندگی روزانه ما بیان می کند و از ۳ حوضه تشکیل شده است: سبز، آبی و خاکستری.

این اجزا در کنار هم یک تصویر کلی را از منابع آبی اعم از سحطی و زیر زمینی که مصرف شده‌اند را ترسیم می کنند.

ردپای آبی: عبارت از آب سالمی که از منابع سطحی مثل چشمه ها و منابع زیر زمینی برای تولید محصولات یا ارائه خدمات فردیو اجتماعی مورد استفاده قرار گرفته است.

ردپای سبز: عبارت از آب باران و برف (به طور کلی منابع آب ناشی از بارش) که در عمق خاک نفوذ می کند و توسط گیاهان مصرف یا از سطح آن تبخیر می شود. این ردپا به طور اختصاصی به کشاورزی، باغبانی و محصولاتی که از طریق جنگل ها تولید می شود، ارتباط دارد.

ردپای خاکسری: ردپای خاکستری عبارت است از آب آلوده ای که با تولید تمام محصولات و ارائه خدمات فردی و اجتماعی به‌وجود می آید و همچنین ابی که برای رقیق‌سازی آلودگی ها برای رسیدن به حد استاندارد مورد نیاز است.

واقعیاتی در مورد ردپای آب

  • تولید یک کیلوگرم گوشت گاو حدود ۱۵ هزار لیتر آب نیاز دارد که ۹۳ درصد آن جزء ردپای سبز، ۴ درصد ردپای آبی و ۳ درصد ردپای خاکستری است.
  • برای تولید یک همبرگر سویا حدود ۱۶۰ لیتر آب نیاز است در حالی که برای تولید یک همبرگر با گوشت گاو حدود هزار لیتر آب مصرف می شود.
  • سرانه ردپای آب هر فرد چینی در سال حدود ۱۰۷۰ متر معکب است ۱۰ درصد آن در خارج از مرزهای این کشور مصرف می شود (به‌واسطه واردات کالا، محصولات کشاورزی و خدماتی که در سایر کشورها تولید و ارائه شده‌اند).
  • سرانه ردپای هر فرد ژاپنی در سال حدود ۱۳۸۰ متر معکب است که حدود ۷۷ درصد آن خارج از مرزهای ژاپن اتفاق افتاده است.
  • سرانه مصرف هر فرد آمریکایی حدود ۲۸۴۰ متر معکب است که حدود ۲۰ درصد آن خارج از مرزهای ایالات متحده به مصرف رسیده است.
  • تفکیک ردپای آبی هر فرد نشان می دهد که ۷۴ درصد آن ردپای سبز، ۱۱ درصد ردپای آبی و ۱۵ درصد ردپای خاکستری است. و حصولات کشاورزی ۹۲ درصد ردپای آبی هر فرد را تشکیل می دهد.
  • کمبود آب حداقل برای یک ماه از سال بر زندگی حدود ۲٫۷ میلیارد نفر از انسان ها تاثیر گذار است.

منبع: waterfootprint.org

Related Posts

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.